Górnicze opowieści.

     27 listopada dzieci z przedszkola nr 14 „Muzyczna Kraina” przy ulicy Jacewskiej 16 odwiedził emerytowany górnik inowrocławskiej kopalni soli Pan Stanisław Kasperski. Gość opowiedział o pracy górnika, zapoznał dzieci z elementami stroju górnika zarówno roboczego jak i galowego. Dzieci miały również możliwość obejrzeć przepiękne zdjęcia z głębin inowrocławskiej kopalni soli.

A.M.

  

                                

 

W SKLEPIE Z ZABAWKAMI.

 

25.11.2019 r. najmłodsi przedszkolacy  (gr.I. ) z Przedszkola nr14 ,,Muzyczna  Kraina " przy ul.Jacewskiej 16 wybrali  się do sklepu z zabawkami. Maluszki  były  zachwycone  różnorodnością zobaczonych  tam zabawek. Niektóre dzieci odnalazły zabawki, które bardzo im się spodobały. Dzieci  stwierdziły, iż muszą poprosić Mikołaja o wspaniałe prezenty.  

L.M. 

  

  

 

 

Muzyczne Miasto Symfonia– grupa II Montessori

Podczas kolejnych dwóch zajęć muzycznych  była realizowana innowacja pedagogiczna „Wszędzie słychać muzykę”

 „ Po południu Piosenka lubiła chodzić do Symfonii, która była stolicą Muzycznego Królestwa. Symfonia była starym miastem. Na każdej ulicy znajdowały się filharmonie, opery, teatry, szkoły muzyczne oraz sklepy z instrumentami. Wszędzie było słychać muzykę.

W przepięknych pałacach żyły Damy Gamy, a w zamkach Rycerze zwani Pasażami…”

Dzieci  z naszej grupy po wysłuchaniu fragmentu bajki stworzyły Muzyczne Królestwo wykorzystując do tego wcześniej wykonane postaci oraz inne elementy, zagościły także Ozoboty, które spacerowały po tej pięknej krainie.

Zapoznały się z pakietem takich pojęć, jak: symfonia, muzyka symfoniczna, filharmonia, teatr, artysta, pauza, gama, pasaż, wiolin, bas, klawiatura.

Dzieci dowiedziały się, że też mogą zostać mieszkańcem Symfonii, ale muszą POKOCHAĆ MUZYKĘ i poznać jej tajemnice.

I.P.

   

                                                                               

 

O Prawach Dziecka z UNICEF.

 

W tym roku przypada wyjątkowa - 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci.  

Dlatego też przedszkolaki z przedszkola nr 14 „Muzyczna Kraina” przy ulicy Jacewskiej 16 włączyły się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. Był to w naszym przedszkolu  radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. W ramach tych obchodów 20 listopada nauczycielki: Alicja Markiewicz, Marta Zwolińska-Dyrda, Joanna Baranowska, Marieta Pęziak przygotowały przedstawienie teatralne „Król Maciuś o prawach dziecka”, dzięki któremu dzieci w ciekawy sposób poznawały swoje prawa. Przedszkolaki tworzyły również Drzewko Praw Dziecka, na którym przyklejały swoje prawa w formie listków.

A.M.

  

  

 

Prezentacja stroju kujawskiego.

 

     Dzieci 4 letnie zaprosiły maluszki i zaprezentowały jak wygląda tradycyjny strój kujawski damski i męski. Dzieci obejrzały prezentacje multimedialną oraz grały w gry związane ze strojem kujawskim.

 

A.M.