Propozycja zabaw dla dzieci 3-letnich

26.06.20r.

 

Temat tygodnia: Podróżujemy po Polsce.

Cel: Dziecko poznaje zasady bezpiecznego zachowania się obowiązujące w różnych sytuacjach. Stara się zapamiętać najważniejsze nr alarmowe.

 

1.  „Nad morzem– praca plastyczna.

Cel: Dziecko uczy się tworzyć kompozycje z gotowych elementów i różnych materiałów.

„Jedziemy na wycieczkę” – opowieść ruchowa– rodzic zaprasza dziecko na wycieczkę. Jego zadaniem jest naśladowanie ruchów według tego, co opowiada rodzic:

Wyobraź sobie, że za chwilkę wybieramy się na długą wycieczkę. Najpierw musimy zapakować nasz niewidzialny pleckach w potrzebne nam rzeczy: zabieramy, ubrania, buty, jedzonko, aparat i lornetkę (udajemy, że wkładamy te rzeczy do plecaka).

Uwaga,wyruszamy (maszerujemy)! Najpierw jedziemy w góry, musimy się na nie wspinać (wspinamy się na palce i wyciągamy ręce do góry). Mamy bardzo ciężki plecak, wiec kosztuje nas to dużo siły (głośno oddychamy). Teraz nad morze, musimy przepłynąć kawałek (machamy rękoma jak do żabki). Następny przystanek to wieś, kosimy trawę, karmimy koniki i krówki (udajemy koszenie trawy, podawanie jedzenia). Po takiej wycieczce wracamy do domu (maszerujemy), zdejmujemy ciężki plecak (udajemy, że to robimy). Kładziemy się na dywanie i głęboko oddychamy, odpoczywając.

 

 

Przypomnij sobie zasady bezpieczeństwa nad wodą:

·         wchodź do wody tylko z osobą dorosłą

·         nie oddalaj się od opiekunów

·         pamiętaj o rękawkach bądź kole ratunkowym

·         używaj kremu do opalania

·         miej zawsze nakrycie głowy

·         pływaj tylko w wyznaczonych do tego miejscach

·         zabierz ze sobą swoje śmieci

·         zakładaj kapok na łódce, statku, rowerze wodnym, kajaku

·         stosuj się do poleceń ratownika i zwracaj uwagę na kolor flagi

 

Nad morzem – praca plastyczna

Potrzebne materiały: kaszka manna, niebieska krepa w dwóch odcieniach, waciki, klej. Zadaniem dziecka jest wypełnienie obrazka zebranymi materiałami: kaszka manna to piasek, skrawki krepy to woda i niebo, waciki wypełniają obłoki na niebie.

 

 

 

2.  „Gimnastyka smyka” – zestaw ćwiczeń gimnastycznych

1.  „Do namiotu” – zabawa orientacyjno-porządkowa – rodzic rozkłada na podłodze niewielki ręcznik, który będzie namiotem. Gdy gra piosenka „Wycieczka”, dziecko biega po pokoju, gdy przestaje grać – wskakuje obunóż na ręcznik. Zabawę powtarzamy 5 - 6 razy.

2.  „Szumią drzewa” – ćwiczenie dużych grup mięśniowych – dziecko trzyma ręcznik oburącz nad głową i wykonują skłony na boki, a potem do dołu i do wspięcia na palce z wysokim uniesieniem rąk.

3.  „Opalanie” – ćwiczenie dużych grup mięśniowych – dziecko siedzi na kolanach i unosi wysoko trzymany oburącz ręcznik do góry, prostując plecy i wyciągając się w górę. Wykonuje wdech, po czym robi wydech, opadając na podłogę i wyciągając jak najdalej ręce w przód. Zabawę powtarzamy 5-6 razy.

4.  „Burza!” – ćwiczenie z elementem czworakowania – dziecko wraz z rodzicem tworzy parę. Rodzic tworzy ze swojego ciała, mostek, unosząc biodra do góry, a dłońmi i stopami dotykając podłogi. Dziecko czworakuje po pokoju. Na hasło rodzica: „Burza!” dziecko chowa się pod „mostkiem”. Zabawę powtarzamy cztery razy, może nastąpić zamiana ról, z tym, że rodzic chowa tylko głowę pod mostkiem.

5.  „Fale” – zabawa wyciszająca – dziecko leży na plecach i przytula ugięte kolana do klatki piersiowej, tworząc kołyskę. Kołyszą się na boki oraz do przodu i do tyłu.

 

M.M.